מצטרפים לאתר ומקבלים ***X*** ימי שימוש בכל הלוחות ללא תשלום! לפרטים לחצו כאן

x
X

בעלי דפדפן ספארי? על מנת ליהנות מהפלטפורמה במלואה ולהשתתף במכרזים אנו ממליצים על דפדפני כרום, פיירפוקס או אקספלורר

מחפשים עבודה? חוזרים לשגרה עם משרה ממשלתית מבוקשת
לחיפוש משרה לחצו כאן
לחצו למכרזים ממשלתיים
מידע חושבים לקחת משכנתא? אל תשכחו את הסיכונים

חושבים לקחת משכנתא? אל תשכחו את הסיכונים

ריבית נמוכה – הפיתוי

משכנתא הינה הלוואה לטווח ארוך בד"כ ולא לשנה-שנתיים. אמנם הפיתוי היום ,לקחת משכנתא בעיתוי בו ריבית הפריים נמוכה , אולם, מתישהו ריבית הפריים תעלה , ואז הסיכון יהפוך לממשי. לדוגמא : די בכך שהריבית תעלה לאט ותגיע לאחוז נוסף. ההשפעה על ההחזר החודשי שלנו תתבטא במאות או אלפי שקלים. ולכן יש לקחת בחשבון את האלמנט של עליית הריבית, כיוון שבמקום שבו נמצאת היום ריבית הפריים יש לה רק כיוון אחד אפשרי – עלייה.

על כן, חשוב להיערך לכך שהחזרי המשכנתא במהלך השנים יהיו גבוהים יותר, ולשקלל את העלייה בחישוב היכולת של להחזר חודשי שוטף במסלול פריים.

הון עצמי קטן -משכנתא גדולה

הבנק לא אוהב סיכונים, מימון באחוז גבוה יביא לכך שהריבית על המשכנתא תהיה גבוהה יותר מריבית על משכנתא באחוז מימון נמוך יותר.

ככל שהמימון שנצטרך גבוה יותר, הבנק שאינו אוהב להיות חשוף לסיכונים, יבדוק את הסיכונים אליו הוא חשוף כלומר יבדוק את הלווה הפוטנציאלי מבחינת: גיל, מצב משפחתי, השכלה, הכנסה חודשית וכד'. במידה והפרופיל שימצא יתאים לדרישות הבנק, הוא יסכים ויממן אחוז גבוה יחסית מערך הדירה. במרבית המקרים הבנק ייעזר בשירותים של חברת EMI על מנת לממן הלוואות בשיעור מינוף הגבוה מ- 70%.

מסלולי משכנתא צמודי מדד - הפרשי היוון

יש לשים לב שהבנקים מציינים, כי במקרה של פירעון מוקדם של המשכנתא צפויים הלווים לשלם קנס (הפרשי היוון). הסטטיסטיקה מוכיחה, שאחוז לא קטן מהלקוחות פורעים את המשכנתא לפני מועד הסיום, ואז נאלץ לשלם את הקנס במידה וזה היה חלק מהמסלול שבחר. חשוב להיות מודעים מראש על סעיף זה, ולהתמקח על גובה הקנס מבעוד מועד או לקחת חלק יותר קטן במסלול צמוד מדד על מנת למנוע קנס בהמשך.

מסלולי משכנתא צמוד מט"ח
אחד המסלולים המוצעים הוא מסלול צמוד מט"ח + ריבית לייבור. חשוב ומומלץ לדעת שברוב המקרים יש להתאים את המטבע של הלוואה שאנו נוטלים, למטבע המשולם לנו מדי חודש בשכר החודשי, כדי להימנע מהפערים בהתנהגות של כל מטבע. לדוגמא : המשכורת של הישראלים משולמת בשקלים ולא בדולר או יורו, ולכן יש לחשוב היטב אם לא מדובר בחשיפה שתסכן אתכם בהמשך חיי ההלוואה.

מסלולי משכנתא בריבית משתנה

במסגרת מסלול זה, הבנק מציע הלוואה עם תחנות יציאה וקיבוע הריבית אחת למספר שנים. מעבר לריבית קובע הבנק מרווח מסוים נוסף. הלווים צריכים לדעת שיש להתמקח עם הבנק על גודל המרווח. ככל שיקבלו מרווח קטן יותר, ייהנו הלווים מהחזר נמוך יותר במשך כל חיי ההלוואה. כמו כן, במסלול זה ניתן להתמקח גם על נושא הקנס, הנובע מהפרשי היוון. מקרים רבים לאחר מיקוח, הסכימו הבנקים לוותר על כל הקנס, אם פירעון המשכנתא היה פחות משנה עד למועד תחנת קיבוע הריבית הקרובה.

מסלול משכנתא בריבית קבועה

מסלול זה הוא המפלט של הלקוחות החוששים מ"הפתעות". מדובר בריבית גבוהה יותר מריבית הפריים. כלומר, הוודאות עולה ללווה בהחזר משכנתא יקר יותר. המרווח מגלם צפי לעלייה בשיעור הריבית בעתיד ומהווה למעשה סוג של "ביטוח" לעליית שערי הריבית בעתיד. במידה והריבית לא תעלה במרווח זה אנו עלולים להפסיד יחסית למסלול צמוד פריים וזה הסיכון במסלול זה.

 

לסיכום, נטילת משכנתא חושפת את הלווים לסיכונים. זוהי הלוואה בסכומים גדולים, ולתקופה ארוכה. ולכן חשוב להיות מודעים לסיכונים השונים, להתאים את המסלולים השונים לאופי שלכם ולמצבכם הכלכלי, לזכור להתמקח עם הבנקים על הקנסות , המרווחים וכמובן על גובה הריבית. המלצה נוספת היא , אם אפשר, לפזר את הסיכון בכמה מסלולים, וכך כדי לשמור על גמישות, שתאפשר בעתיד להגיב לשינויים ותנודות משמעותיות במשק

X

תודה על שליחת הבקשה, נחזור אליך בהקדם.

x המבצע מסתיים בעוד
שעות!
15 ימים

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו ***X*** ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X
המבצע לעוד שעות!

מצטרפים היום ונהנים מ-***X*** ימי שימוש חינם בלוח הנדל"ן והרכב

התחל 15 ימי ניסיון או התחבר/י