מצטרפים לאתר ומקבלים ***X*** ימי שימוש בכל הלוחות ללא תשלום! לפרטים לחצו כאן

x
X

בעלי דפדפן ספארי? על מנת ליהנות מהפלטפורמה במלואה ולהשתתף במכרזים אנו ממליצים על דפדפני כרום, פיירפוקס או אקספלורר

מחפשים עבודה? חוזרים לשגרה עם משרה ממשלתית מבוקשת
לחיפוש משרה לחצו כאן
לחצו למכרזים ממשלתיים
מידע עמדת ראשי הערים בסוגית תמא 38 – בעד או נגד ?

עמדת ראשי הערים בסוגית תמא 38 – בעד או נגד ?

כיצד משפיעות הרשויות המקומיות על ביצוע תמ"א 38 ?
על אף החשיבות של התוכנית והמשמעות שלה לקראת רעידת אדמה חזקה אפשרית בישראל (שהמחקרים מעידים על היתכנות גבוהה לרעידת אדמה משמעותית בשנים הקרובות), הרי שהחוק קובע, כי בסופו של דבר נתונה ההחלטה על אישור התוכנית בידי הרשות המקומית. גם שר השיכון, אריאל אטיאס התבטא לאחרונה, כי "לראשי הערים יש כוח אדיר להשפיע על תמהיל הדירות בעירם", כך שכל ראש עיר זכאי להחליט, האם הוא מעוניין ליישם את תמ"א 38 בעירו. רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, טוען בין השאר, כי תמ"א 38 היא תוכנית "פלסטר" בלבד, ואינה מהווה פתרון אמיתי לבעיית אי כשירותם של מבנים לעמוד בפני רעידות אדמה. זאת ועוד – מר חולדאי אף טוען, כי מדובר במקסם שווא המציב בעיות תכנוניות, הנדסיות וכלכליות, וכי אין פלא כי בחמש שנות קיומה של התוכנית, היא בוצעה בהיקף קטן מאוד עד בלתי משמעותי. בין הביקורות המושמעות על תמ"א 38 ישנה מרכזיות רבה לטיעון, לפיו התוכנית אינה משמעותית עבור ערים המצויות בפריפריה, שם דווקא הסיכון לקיומה של רעידת אדמה גדול יותר, אולם ההיתכנות הכלכלית לביצוע תמ"א 38 – פשוט אינה קיימת. זוהי סיבה נוספת, בגינה טוענים ראשי הערים, כי התוכנית פשוט אינה יעילה ואינה ממלאה את הייעוד לשמו נוצרה.

 


להלן כמה דוגמאות מספריות

כך לדוגמא, בעיר תל אביב המדוברת הוגשו בחמש השנים האחרונות 120 בקשות לביצוע תמ"א 38, אולם רק 40 מהן אושרו. הסיבה ?רבות מהתוכניות לא זכו כלל לאישור מהנדס העיר, היות ובעיר תל אביב קיימים מבנים ישנים מאוד, שהתוכנית אינה מתאימה עבורם. בעיר רעננה לעומת זאת, תומך ראש העיר בתמ"א 38, והנתונים שמציגה העיר בנושא זה הם אחרים מזו שהכרנו. ברעננה הוגשו בשנים האחרונות 41 בקשות לאישור התוכנית (מתוך 500 בניינים המצויים בעיר ומתאימים לה), מהן אושרו 31 תוכניות, כששבע מהן כבר קיבלו אישורי בניה. בעיר רמת גן, קיבלו 43% ממבקשי תמ"א 38 את האישור המיוחל, ובה ישנם אפילו 7 פרויקטים שכבר הושלמו.


מעלית בחינם אינה תחליף לחיזוק המבנה

אם נחזור שוב לעיריית תל אביב, הרי שהטענה המרכזית שלה כלפי התוכנית היא, כי התמריצים המוענקים במהלכה אינם רלוונטיים למטרת התוכנית ומיועדים לפתות את התושבים לקחת בה חלק. לטענת מקבלי ההחלטות בעיר, מרבית התושבים מסתנוורים מהאפשרות לשפץ את הנכס שלהם, לקבל מעלית בחינם או מקום חניה פרטי, ואינם ערים לכך שהתוכנית פשוט אינה מתאימה לדרישות ההנדסיות של הג"א, ולא תגן עליהם בעת רעידת אדמה משמעותית – כמובטח. זאת ועוד, טענה נוספת המושמעת במסדרונות עירית תל אביב היא, כי ברשויות מקומיות בהן זוכה התוכנית לאישורים רבים, ניתנים אלה כלאחר יד וללא בדיקה הנדסית מעמיקה של התאמת המבנים לתוכנית, מה שמגדיל עוד יותר את הסכנה אליה חשופים המתגוררים בהם. ברעננה לעומת זאת, חושבים אחרת. לאחרונה הוקמה בעירייה מחלקה ייעודית לנושא תמ"א 38, כשהמגמה היא להקל ככל האפשר על התושבים המבקשים להשתתף בתוכנית, ולאשר אותה תוך מתן מירב הזכויות לקבלנים והיזמים. לטענת נחום חופרי, ראש העיר, זה בסדר גמור שכל הצדדים מרוויחים מהתוכנית – הדיירים זוכים לשיפוץ, הקבלנים זוכים לרווחים ובסופו של דבר, הבניינים זוכים לחיזוק המיוחל כנגד רעידות אדמה.

X

תודה על שליחת הבקשה, נחזור אליך בהקדם.

x המבצע מסתיים בעוד
שעות!
23 ימים

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו ***X*** ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X
המבצע לעוד שעות!

מצטרפים היום ונהנים מ-***X*** ימי שימוש חינם בלוח הנדל"ן והרכב

התחל 23 ימי ניסיון או התחבר/י