מצטרפים לאתר ומקבלים ***X*** ימי שימוש בכל הלוחות ללא תשלום! לפרטים לחצו כאן

x
X

בעלי דפדפן ספארי? על מנת ליהנות מהפלטפורמה במלואה ולהשתתף במכרזים אנו ממליצים על דפדפני כרום, פיירפוקס או אקספלורר

מחפשים עבודה? חוזרים לשגרה עם משרה ממשלתית מבוקשת
לחיפוש משרה לחצו כאן
לחצו למכרזים ממשלתיים
מידע רכב מכונס נכסים - חתול בשק או הזדמנות קורצת?

רכב מכונס נכסים - חתול בשק או הזדמנות קורצת?

כיצד מתנהלים מול כונס הנכסים?
רכישת רכב דרך כונס נכסים כמוה כהשתתפות במכרז צרכני לכל עניין ודבר. כונס הנכסים הממונה מחליט על מחיר מינימאלי לרכב, ומשאיר את הזירה להתמודדות בין כל אלו שמעוניינים ברכישתו. ישנם מסמכי מכרז מסודרים, אותם יש למלא, וערבות בנקאית אותה יש להפקיד לחשבון הנאמנות של כונס הנכסים, ושתשמש להוכחה בנקאית ליכולותיו של הרוכש הפוטנציאלי כמו גם למקדמה עתידית על חשבון העסקה. ישנם מקרים בהם יחליט עורך המכרז לבצע מכרז נוסף, בין כל אלו שהציעו מחירים מסוימים, ואז הוא יכול לזמנם למשרדו ולערוך מכרז מהיר, בהם המחיר האחרון שמעבר לו אף אחד לא יציע, יהווה את מחיר המכירה. לאחר מכן, יוגשו המסמכים לחתימה והעברות הבעלות הרגילות לכל עניין המיסוי ורישומי הרכב במשרד התחבורה.

על מה יש להקפיד בעת רכישת רכב מכונס נכסים?
רכישת רכב מכונס נכסים באירוע מכרז פומבי אינה שונה מהותית ועקרונית, משיטוט עצמאי במגרשי מכוניות משומשות וחברות ליסינג ויד שנייה למיניהן. הרכב הוא, עדיין, בעל היסטוריה תעבורתית ובעל עבר על הכביש, ולכן אסור להתפתות ולרכוש רכב מבלי לבדוק אותו לעומק מבחינה טכנית ומבחינת מצבו הכללי. מכיוון שלא תמיד ניתן להוציאו לבדיקת מוסך או למבחן נהיגה, חשוב להתלוות לשמאי מוסמך או לאיש מקצוע, שיוכל לתת הערכה מקצועית ומהימנה מהתבוננות ברכב וסקירת מצבו במקום. על כונס הנכסים, המציע את הרכב למכירה, לספק ולפרט את הפרטים הרלוונטיים הקשורים למצב הרכב, כמו מספר בעלים קודם, קילומטראז', היסטוריה טכנית ומכאנית, טיפולים שעבר, וכן מצב עכשווי וטיפולים שעליו לעבור בהקדם. בשיקולי הכדאיות לרכישת הרכב חייבים לקחת בחשבון גם את עלויות התיקון והטיפול, באם הם נדרשים, מכיוון שכונס הנכסים אינו מחויב לעשות זאת בעצמו. יתרה מכך, עסקה הנעשית דרך הוצאה לפועל או דרך כונס נכסים, אינה נחשבת לעסקת מכר רגילה שחלים עליה איסורי הטעיה וחובות גילוי (סעיף 29 לחוק הגנת הצרכן). זוהי הסכנה המגולמת באפשרות רכישת רכב במחיר זול יותר מאשר בשוק הפרטי, ואותה יש לקחת בחשבון, למרות שבית המשפט מורה למוכרים לעשות ככל יכולתם על מנת לספק את המידע הרלוונטי והמהימן ביותר לניגשים למכרז. כאשר מגיעים למעמד החתימה על החוזה, כדאי להצטייד בעורך דין מקצועי, אשר יוכל להבטיח את קבלת זכויות המס המגיעות לכם מרכישה דרך כונס נכסים, את תקפות ההסכם, ואת העובדה כי מדובר על רכישת רכב דרך כונס נכסים.

כיצד ניתן לבדוק כדאיות עסקה שכזו?
מבחינה כלכלית גרידא, מדובר על חשבון פשוט מאוד. ישנו מחיר מחירון לכל דגם ודגם המוצע למכירה בשוק המכוניות, גם המשומשות. לכן על כל הצעה שתציעו למכרז, בתוספת התשלום לאנשי המקצוע שילוו אתכם (השמאי ועורך הדין במקרה הזה) והתשלומים הנוספים להעברת הבעלות, התיקונים הנדרשים במוסך והתאמת הרכב לצרכיכם האישיים, חייבת להיות לפחות שוות ערך למחיר המחירון - ובהכרת מצב שוק המכירות, לעיתים אפילו פחות מכך. אלמנט חשוב נוסף, שהרבה מתעלמים ממנו, בהגיעם למכרז על קניית רכב מכונס נכסים, הוא אפשרויות התשלום, שפעמים רבות אינן כה אטרקטיביות ואינן גמישות דיין כמו בעסקה הנעשית בשוק הפרטי, דבר שיכול לפגוע, בצורה משמעותית, באטרקטיביות הרכישה.

יחד עם זאת, רכישת רכב מכונס נכסים כדאית גם מבחינה נוספת, שאינה כלכלית במהותה, והיא בשל הבטיחות והביטחון ברכישתו בדרך זו. למה הכוונה? בשוק הפרטי, ניתן לרכוש רכב, לשלם עבורו ורק מאוחר יותר לגלות כי הוא משועבד, מעוקל או שייך לגורם שלישי, שלא היה מעורב בתהליך הקניה והמכירה. רכישת רכב, במסגרת כונס נכסים, עומדת במסגרת סעיף 34א לחוק המכר משנת 1968, המבטיח כי הרכב יעבור לרוכש כשהוא נקי משעבוד, עיקול או מחויבות חוקית לגורם צד ג' כלשהו.

X

תודה על שליחת הבקשה, נחזור אליך בהקדם.

x המבצע מסתיים בעוד
שעות!
23 ימים

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו ***X*** ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X
המבצע לעוד שעות!

מצטרפים היום ונהנים מ-***X*** ימי שימוש חינם בלוח הנדל"ן והרכב

התחל 23 ימי ניסיון או התחבר/י