לחצו למכרזים ממשלתיים
מידע רכישת קרקע חקלאית – כיצד לעשות זאת נכון

רכישת קרקע חקלאית – כיצד לעשות זאת נכון

אם נתקלתם בפרסומים אודות קרקעות חקלאיות למכירה, ודאי תהיתם עד כמה כדאית רכישה זו. קשה לפספס את הפרסומים הרבים, בצידי הדרכים, המציעים לנו חלקת קרקע ב – 200,000 ₪, קרקע חקלאית המועמדת להפשרה. פרסומם אלה מציע לנו הגשת חלום, מגורים בבית צמוד קרקע באזור יוקרתי בשרון, וכל זאת בעלויות משתלמות במיוחד. האם זה אכן כדאי לנו? האם מספרים לנו את כל האמת באשר לרכישה מסוג זה? ו – כיצד נוכל לבצע את הרכישה באופן הנכון ביותר? על כך, בכתבה הבאה.

רכישת קרקעות חקלאיות – אפשרי?

הצעתן למכירה של קרקעות חקלאיות מתבססת על העובדה כי בעתיד צפויות להיות מופשרות לבניה, מה שיוביל לעלייה משמעותית בערכן, ולהפיכת בעליהן לעשירים במיוחד. אולם, במבט לאחור, ובדיקתן של הצעות מכירה מהעבר, ניתן למצוא כי קרקעות חקלאיות רבות מעולם לא הופשרו, וכי סביר שלא יופשרו גם בעתיד, לאור סיבוכים משפטיים שונים. ולכן, בעליהן של קרקעות אלו נותרו בעלי קרקעות חסרות תועלת, או, לעיתים, קרקעות המופקעות על ידי הממשלה. לעומת זאת, חשוב לזכור כי ניתן להקטין את הסיכון ברכישתה של קרקע חקלאית באופן משמעותי וכי רכישה זו איננה מוכרחה להיות "חתול בשק". חשוב לזכור כי ככל שמתקדם הליך הפשרתה של הקרקע החקלאית, כך עולה ערכה. בנוסף, האפשרות לעמוד על עתידה של הקרקע, בהתאם להליכים השונים המתקיימים, מאפשרת לחזות אם אכן רכישה זו כדאית ואם אכן תופשר הקרקע, בסופו של דבר.

ההיבטים השונים אליהם להתייחס בטרם רכישת הקרקע החקלאית

א. ככל שקרקע חקלאית קרובה יותר אל עיר מתפתחת או שכונת מגורים קיימת, סיכויה להיות מופשרת גבוה יותר, בהשוואה לקרקע חקלאית, הנמצאת בתחום שיפוטה של מועצה אזורית. ב. בטרם רכישת הקרקע, חשוב לבדוק על ידי מי נמכרת הקרקע ומי הוא בעליה. ישנם מקרים בהם נמכרת הקרקע החקלאית על ידי עורך דין או מיופי כוח, ובמקרים אחרים על ידי נוכלים, המציגים צווי ירושה מזויפים. ולכן, בדיקת הבעלים הרשומים של הקרקע וקבלת אישורם באשר למכירתה, חשובה בטרם רכישת קרקע מסוג זה. ג. מומלץ לבחון את האזור בו נמצאת הקרקע החקלאית. חשוב לבדוק את איכות הקרקע ומצבה ולא להסתפק בברושורים המפרסמים אותה או בדבריהם של סוכני המכירות, המבקשים להציעה למכירה. ד. חשוב, לצד בחינתה של הקרקע, לבחון את תכניות ייעודה ואת מצבה, כפי שניתן למצוא בוועדות תכנון הבניה, במועצה המקומית ואף במשרדי ההנדסה. בירור זה יכול לחשוף פרטים שונים לגבי קרקע זו ולעיתים אף גם לספק לכם מידע רב באשר סיכויי הפשרתה העתידיים (למשל, אתם עלולים לגלות כי הקרקע מיועדת להיות כשמורת טבע, ולכן, גם, סביר שלא תופשר מעולם). ה. במסגרת בדיקת הקרקע, מומלץ לבדוק את מעמדה המשפטי ולוודא כי הינה נקייה משעבודים וכי לא קיימת התנגדות כלשהי מצד ארגונים ירוקים להפשירה ולהקים עליה מבני מגורים.

נקיטת סבלנות ומשנה זהירות כדי ליהנות מרכישה נכונה

אם אתם מעוניינים לרכוש קרקע חקלאית לצורך השקעה, כדאי לכם לדעת כי רכישה מסוג זה דורשת סבלנות רבה וכן הון עצמי גבוה יחסית. כמו כן, ישנה חשיבות רבה בעזרתם של מומחים בתחום, על מנת לעשות זאת בדרך הנכונה והטובה ביותר. כמו למשל, בעזרתו של יועץ נדל"ן, שילווה אתכם לאורך כל ההליך. יועץ נדל"ן, הבקיא בתחום, יוכל לעזור לכם להתמודד עם היבטיה השונים של הרכישה ויאפשר לכם לקבל החלטות נכונות. צעדים זהירים וסבלנות רבה, יעזרו לכם ליהנות מרכישה נכונה ומתאימה.

X

תודה על שליחת הבקשה, נחזור אליך בהקדם.

x המבצע מסתיים בעוד
שעות!
21

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו ***X*** ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X
המבצע לעוד שעות!

מצטרפים היום ונהנים מ-***X*** ימי שימוש חינם בלוח הנדל"ן והרכב

התחל 21 ימי ניסיון או התחבר/י